TOP 10 medicinskih otkrića u protekloj godini

Predstavljamo vam 10 najvažnijih otkrića u medicini u 2013. godini po izboru magazina TIME. Naime, Kako navodi magazin TIME slede top 10 medicinskih otkrića u prethodnoj godini, koja su bila najubedljivija i najviše su odjeknula po pomenutom magazinu u medicinskoj i opštoj javnosti.

10. RANO OTKRIVANJE PARKINSONOVE BOLESTI

FOTO: Time magazine / Getty Images

Naučnici su uvereni da bi se najčešće neurodegenerativne bolesti , kao štoParkinsonova bolest puzzle za naučnike - rano otkrivanje su Alchajmerova i Parkinsonova bolest, mogle bolje tretirati kada bi se,  ako je to moguće, identifikovale kod pacijenta u početnom stadijumu bolesti. Na primer, do momenta kada se pojave prvi simptomi Parkinsonove bolesti - tremor u prstima ili usnama, gubitak čula mirisa ili rigidan izraz lica - oštećenja mozga i neuronskih mreža koji kontrolišu kretanje mišića je već duboko ukorenjeno.

Ali u prvom izveštaju o biomarkerima, koji služe za identifikaciju Parkinsonove bolesti, istraživači kažu da panel proteina iz kičmene tečnosti može pomoći da se identifikuju pacijenti u prvim fazama bolesti. Stručnjaci se nadaju da će ovo otkriće lansirati nove studije kako bi se ispitalo da li terapija koja nije uspela kod pacijenata sa uznapredovalim stadijumom bolesti, može da bude efikasnija u kontroli simptoma kod onih u ranijim fazama bolesti.


9.  GENETSKO BOGATSTVO: NOVI GENI POVEZANI SA ALCHAJMEROVOM BOLEŠĆU

Sa desetak novootkrivenih gena povezanih sa najčešćim oblikom Alchajmerove bolesti , koji se javlja u kasnijoj životnoj dobi , dolazimo do broja od 24 gena za koje se sada zna da su povezani sa ovom bolešću . Novi geni su usko povezani sa imunim sistemom organizma, kao i sa zapaljenjima. Oba ova faktora direktno utiču na promene u mozgu kod Alchajmerove bolesti. Sa više genetskih „igrača“ , istraživači će imati više opcija za lekove kojima bi potencijalno mogli da tretiraju simptome gubitka pamćenja i demencije, koji su indikatori poremećaja funkcije mozga.


8. TRANSFORMACIJA NEKVALITETNIH JAJNIH ĆELIJA U KVALITETNE


Loš kvalitet janih ćelija je jedan od razloga zbog kojih se neke žene bore da zatrudne . Međutim, istraživači na Univerzitetu Stanford razvili su tehniku koja pomaže ženama sa insuficijencijom jajnika da ponovo proizvedu zdrave , zrele jane ćelije . Proces pod nazivom „in vitro aktivacija“  podrazumeva uklanjanje jajnika ili komada tkiva jajnika i njegovo laboratorijsko lečenje proteinima i drugim faktorima koji pomažu nezrelim folikulima sadržanim u tkivu jajnika da se razviju u jajne ćelije. Tako tretirano tkivo se zatim usađuje u blizini jajovoda . Do sada je , od 27 žena koje su dobrovoljno testirale ovu tehniku , njih pet proizvelo održive jane ćelije, jedna žena je trudna , a druga je rodila zdravu bebu.


7. PREDSTAVLJAMO... „KAKA“ PILULU


Dobro, pilula se zapravo sastoji od bakterija koje se nalaze u kaki, ali jasna vam je o čemu je reč. Ispostavilo se da su naša creva prepuna korisnih mikroba – onih koji nam pomažu da varimo našu hranu i brane nas od drugih mikroba koji izazivaju bolesti. Odgovarajuća količina ovih mikroba može da iskoreni Clostridium difficile, pošast  koja muči bolnice, a može i da izazove dijareju i potencijalno fatalnu upalu debelog creva . Pakovanje zajednice mikroba u pilulu je bila brilijantna ideja dr Tomasa Louiea sa Univerziteta u Kalgariju. Među 27 pacijenata koji su testirali gel kapsule, niko nije iskusio ponavljane simptoma Clostridium infekcije . A svakako su pozdravili i lakši način upotrebe , što je veliko poboljšanje u odnosu na raniju alternativu...


6. KOSA, KOSA SVUDA OKO NAS

Odgovor na večito pitanje rasta nove kose možda leži u prevrtanju kose naglavačke - ​​bukvalno . Istraživači na Univerzitetu Kolumbija izveštavaju da presađivanje folikula, koji sadrže korene nove kose, kao i ćelije koje ih okružuju - naopačke - može biti ključ za novi rast kose. Eksperiment se sastoji od presađivanja kožice sa glave penisa (prepucium) od obrezanih beba na miševe. Prepucium je korišćen jer nema svoje folikule, tako da bilo koji folikul koji je prevrnutnut, usađen i ukorenjen ne može se mešati sa izvornim folikulom. Novi folikul je ukorenjen i nikao je - veliki podstrek za ljude sa gubitkom kose, ali i nada...


5. MANJE  JE VIŠE: JEDNA DOZA VAKCINE UMESTO TRI MOŽE BITI DOVOLJNA ZA ZAŠTITU OD HP VIRUSA

FOTO: magazine TIME / Getty Images

1 Vakcinom za zaštitu od HP virusaVakcina za Humani papiloma virus (HPV) je jedan od najboljih načina za zaštitu od polnih bradavica i raka grlića materice, ali samo oko polovina devojčica i dečaka uzrasta od 11 i 12 godina u Americi su primili sve tri doze ove imunizacije. Srećom, ako se potvrdi najnovije istraživanje međunarodne grupe istraživača, možda neće ni morati da prime sve tri doze. Kod grupe žena u Kostariki naučnici su otkrili da jedna doza vakcine generiše 24 puta više antitela nego što se proizvede nakon stvarne infekcije virusom. Iako nije jasno da li će ovi nivoi antitela biti dovoljni za zaštitu od infekcije i smanjenje rizika od nastanka raka, rezultati ukazuju na to da čak i jedna doza vakcine može biti dovoljna da obezbedi zaštitu protiv HPV-a.


4. NA KRAJU, MI SMO KAO OVCA DOLI


Bilo je potrebno 17 godina i jedan skandal koji uključuje naučne prevare i proneveru, ali naučnici koji izučavaju matične ćelije konačno su postigli sa ljudskim ćelijama ono što je jedan naučnik davno uradio sa ovcom - kloniranje. Koristeći ćelije ljudske kože, Shoukhrat Mitalipov, profesor na  Univerzitetu Health & Science u Oregonu, primenio je isti proces, poznat kao nuklearni transfer, koji je 1996. godine proizveo ovcu Doli, prvog kloniranog sisara. Ispostavilo se da je prethodni pokušaj južnokorejskih istraživača prevara kada je otkriveno da je tim koristio embrion dobijen putem IVF (in vitro fertilizacije) umesto nuklearnog transfera, da bi dobio svoje takozvane ljudske klonove.

Cilj Mitalipova nije bio da dobije sebe u manjoj verziji, štaviše. Umesto toga, on je uspešno ubacio u potpunosti razvijenu ćeliju kože u oslabljenu ljudsku jajnu ćeliju i putem hemijske i elektro stimulacije izazvao u njoj podelu embrionalnih matičnih ćelija. (Postupak nije išao dalje od toga- nema klona koji hoda i govori.) Matične ćelije služe kao ćelijski temelj za ostatak tkiva i organa u telu , a nadamo se da će jednog dana moći da se koriste za lečenje bolesti kao što su Alchajmerova bolest, bolesti srca i dijabetesa.


3. PRVI KUĆNI TEST ZA TRUDNOĆU VAM GOVORI KOLIKO STE TRUDNI

Testovi za trudnoću upravo su dobili nadogradnju. „Clearblue“, unapređeni test koji vrši procenu odmaklosti trudnoće u nedeljama je prvi test tog tipa odobren od strane FDA (federalne agencije za zaštitu zdravlja u Americi) koji ne samo da detektuje trudnoću, nego i meri u kojoj je fazi trudnoća, na osnovu perioda posle ovulacije. Za tu procenu test koristi nivo istog hormona koji signalizira i trudnoću, human chorionic gonadotropin (HCG).


2. NOVE DRAMATIČNE PROMENE U LEČENJU HOLESTEROLA PODRAZUMEVAJU VEĆI BROJ LJUDI KOJI KORISTE STATINE


Kada je u pitanju holesterol, lekari su nam godinama govorili "upoznajte svoje brojeve". To se može promeniti sa novim smernicama za lečenje povišenog nivoa holesterola koje su objavili AHA (American Heart Association) i Američki koledž za kardiologiju . Njihovi novi, revidirani saveti fokusiraju se na bezbroj faktora koji izazivaju bolesti srca - pored visokog nivoa holesterola – kao na i najbolje načine lečenja. Ako niste imali istoriju srčanih problema, to znači da novi  kalkulator, koji uzima u obzir faktore kao što su starost, pol, rod, istorija pušenja, dijabetes, krvni pritisak i holesterol, može da pomogne Vašem lekaru da odluči da li možete da imate koristi od uzimanja lekova za snižavanje holesterola koji se nazivaju statini, a koji mogu da spreče Vaš prvi srčani ili moždani udar.


1. NAZIRE SE KRAJ BORBI SA AIDS-om: NOVOROĐENČE IZLEČENO OD INFEKCIJE HIV-om

FOTO: magazine TIME / David Aaron Troy / Getty Images

Izgledalo je skoro previše dobro da bi bilo istinito, pa je dr. Hana Gej , pedijatar iz Medicinskog centra Univerziteta Misisipi, proverila brojeve ponovo. Ali dobila je opet iste rezultate. Dete koje je rodila majka inficirana HIV-om je, posle dve godine, naizgled bez virusa . Beba je funkcionalno izlečena od HIV-a.

Beba u inkubatoruBeba koja je pokazala znake infekcije odmah posle rođenja, bila je u stanju da odbaci virus zahvaljujući kombinaciji tri anti-HIV lekova koje lekari obično koriste za lečenje starije dece i odraslih. Generalno , lekari daju i HIV – pozitivnoj majci i novorođenčetu po jednu dozu antiretroviralnog leka tokom porođaja da se zaustavi prenošenje virusa sa majke na dete. Ali pošto je bebina majka nije znala je HIV pozitivna, ta predostrožnost u ovom slučaju nije sprovedena. Tako su dr. Gej i njene kolege probali sa moćnijim koktelom lekova. Upalilo je, a virus se nije vratio , čak i nakon što je dete prestalo da uzima lekove.
Ali stručnjaci još uvek ne slave pobedu nad virusom, upravo zbog najnovijih istraživanja koja su pokazala da i je do 60% samog HIV virusa „uspavano“ u inficiranim pojedincima. Ovi „rezervoari“ bi potencijalno mogli da začnu nove infekcije i izazovu nove simptome.

Beba iz Misisipija svakako predstavlja nadu da, ukoliko lekari imaju mogućnost da reaguju terapijom odmah nakon začetka infekcije HIV-om, možda postoji šansa da se bolest zaustavi u potpunosti.



Nastavićemo da donosimo novosti iz sveta zdravog života i medicine. Pratite nas i dalje.


Izvor naslovne fotografije: FreeDigitalPhotos.net