Muškarci: može li brada doprineti očuvanju zdravlja?

Ukoliko biste tragali za otkrićem novog efikasnog antibiotika, gde biste započeli istraživanje? Da li bi Vam ikada pala na pamet muška brada?

Kao što ste primetili, brade su ponovo u modi. Tanke, “jareće”, pune…. sve vrste brade imaju svoje fanove. Međutim, dok se trend nošenja brada sve više širi, a kritičari tvrde da brade ne samo što nisu lepe već nisu ni higijenske, naročito kad je u pitanju bolničko osoblje, nedavno otkriće je mušku bradu ponovo stavilo u žižu interesovanja, ali ovoga puta zbog zdravstvenih benefita koje može da donese.

U jednoj studiji, koju je objavio časopis Journal of Hospital Infection, uzeti su brisevi sa lica 408 muškaraca iz grupe bolničkog personala koji su imali bradu. Poznato je da su bolničke infekcije jedan od glavnih uzroka komplikacija lečenja i smrti u razvijenom svetu, a mnogi pacijenti imaju problema sa infekcijama koje nisu imali pre dolaska u bolnicu. Uzroci su traženi u nečistoći ruku, uniformama, kravatama, opremi i uređajima… Ali šta je sa bradama?

Istraživači su bili iznenađeni otkrićem da je veća verovatnoća da obrijani muškarci na svom licu nose patogene bakterije, nego što je to slučaj sa onima koji imaju bradu  - grupa obrijanih muškaraca imala je čak tri puta veću prisutnost bakterije Meticilin Rezistentni Stafilokokus Aureus (MRSA) na svojim sveže izbrijanim licima. MRSA je veoma čest i teško izlečiv uzročnik bolničkih infekcija jer je otporna na na većinu poznatih antibiotike. Istraživači smatraju da se brijanjem stvaraju mikroabrazije na koži lica, koje predstavljaju izuzetno pogodno tlo za razvoj mnogih bakterija, od kojih neke mogu biti i prouzrokovači teških bolničkih infekcija.

Dr Adam Roberts, mikrobiolog sa Univerzitetskog koledža u Londonu, uspeo je da izoluje preko 100 različitih vrsta bakterija iz brade, uključujući i one koje se obično nalaze u tankom crevu. Međutim, to ne znači da one potiču iz stolice, već predstavljaju normalnu bakterijsku floru i na ovom delu tela.. Što je još interesantnije, u nekoliko uzoraka uzetih brisevaiz brade je uočeno da neke bakterije opstaju, a da nešto uništava druge bakterije, pa i one koje su potencijalni izazivači oboljenja. Dr Roberts pretpostavlja da neka od bakterija koja čini normalnu floru u bradi luči supstancu sličnu antibiotiku penicilinu id a na taj način suzbija razvoj patogena koji mogu prouzrokovati infekciju.  

Iako je istraživanje još uvek u početnoj fazi, značaj ovog otkrića je utoliko veći ukoliko se zna da su infekcije koje prouzrokuju bakterije rezistentne na antibiotike neposredan uzrok smrti više od 700.000 bolnički lečenih osoba svake godine, sa tendencijom rasta i do 10.000.000 do 2050. godine. Kako u poslednjih 30 godina nije došlo do razvoja potpuno novih vrsta antibiotika sa drugačijim baktericidnim mehanizmima, “Bradicilin”, kako novu supstancu naučnici popularno zovu, mogao bi da bude od velike koristi u suzbijanju opasnih bolničkih infekcija u budućnosti.

Preveo:  Dejan  Živanović

Izvor:  http://www.bbc.com