Neposredan dodir majke i novorođenčeta posle rođenja snižava nivo stresa kod majke

Dobrobiti neposrednog kontakta novorođenčadi sa majkom neposredno posle rođenja su već dobro poznate i dokumentovane brojnim studijama. A šta se događa sa majkama koje su se upravo porodile? Novo istraživanje objavljeno na nacionalnoj konferenciji Američke pedijatrijske akademije ukazuju da se i nivo postporođajnog stresa kod porodilja može ublažiti neposrednim dodirom kože majke i novorođenčeta. 

Rođenje nije stresan događaj samo za novorođenče, već i za majku, ali navedena studija ukazuje na mnoge prednosti koje donosi ostvarivanje ovakve vrste kontakta između deteta i majke posle završenog porođaja. Primera radi, novorođenčad koja su bila u neposrednom kontaktu sa majkom posle rođenja u trajanju od jednog sata su pokazala mnogo niži nivo postporođajnog stresa, što se ogledalo u registrovanju mnogo stabilnije srčanje radnje i disanja kod ove dece, kao i ređoj pojavi plača i boljem varenju hrane po početku dojenja ili prehranjivanja.

Majčine grudi su mnogo toplije u odnosu na druge delove njenog tela, pa držanje deteta u naručju sprečava mogućnost nastanka hipotermije, što u periodu posle rođenja može predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik za novorođenče. Takođe, neposredan dodir sa kožom majke omogućava kolonizaciju kože novorođenčeta delom fiziološke bakterijske flore majke, čime se sprečava nastanak kožnih infekcija deteta. Kao i svi drugi sisari, i novorođenče ima instinkt koji mu nalaže da bude u bliskom kontaktu sa majkom, a kada mu to nije omogućeno, doći će do pojave vidljivih znakova stresa, poput prekomerne pospanosti, bezvoljnosti ili plačljivosti.

Sprovedeno istraživanje na čelu sa neonatologom Dr Natalijom Isazom iz Dečjeg nacionalnog zdravstvenog centra u Vašingtonu je pokazalo da je ostvarivanje kontakta sa novorođenčetom od izuzetnog značaja i za zdravlje porodilja. U navedenom eksperimentu su mereni nivoi stresa kod majki pre i posle ostvarivanja fizičkog kontakta sa novorođenčetom u trajanju od jednog sata, nakon čega je zabeleženo značajno sniženje objektivnih parametara stresa kod majki, što je još jednom potvrdilo značaj ove vrste kontakta za razvoj zdravog emocionalnog odnosa majke i novorođenog deteta. Istraživači su saopštili da treba omogućiti majkama da ostvare fizički kontakt sa detetom čak i posle carskog reza ukoliko za to ne postoje opravdane kontraindikacije, jer se na taj način može značajno sniziti stopa pojave poistporođajnih psihičkih poremećaja kod porodilja.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com/articles/301492.php

Priredio: Dejan Živanović, B.Sc.