„Pametna“ sočiva za procenu napredovanja glaukoma

Novo istraživanje otkriva na koji način tzv. “pametna” sočiva mogu pomoći u otkrivanju individualnih sklonosti za pogoršanje bolesti kod obolelih od glaukoma, vodećeg uzroka slepila u svetu. Dr C. Gustavo De Moraes, vanredni profesor oftalmologije u Medicinskom centru Kolumbija Univerziteta (CUMC) u Njujorku, SAD i njegovi saradnici su otkrili uspešnost ove nove tehnologije u stručnom časopisu Ophthalmology. Prema podacima nacionalne Fondacije za istraživanje glaukoma, više od 3 miliona Amerikanaca trenutno boluje o dove bolesti, dok je broj oslepelih usled uznapredovalog glaukoma dostigao čak 120. 000 osoba. U svetu, glaukom je trenutno drugi vodeći uzrok nastanka slepila.

Glaukom je naziv za grupu oboljenja koja se karakterišu nastajanjem oštećenja optičkog nerva sa posledičnim gubitkom vida usled nastalog oštećenja. Glaukom otvorenog ugla je najčešća klinička forma ovog oboljenja i javlja se kod čak 90% obolelih. U osnovi oboljenja je nemogućnost oticanja očne vodice, što prouzrokuje povećanje intraokularnog pritiska. Tokom vremena, usled stalnog dejstva povećanog pritiska u oku, neminovno dolazi do nastanka ireverzibilnih promena i oštećenja na optičkom nervu.

U ovom trenutku, napredovanje bolesti kod obolelih osoba se procenjuje na osnovu obimnih ispitivanja očnog pritiska i ispitivanja kvaliteta vida. Međutim, Dr De Moraes i njegovi saradnici ističu da ova testiranja mogu samo da utvrde stepen nastalih oštećenja u ovom trenutku, ali da se na osnovu njih ne može predvideti dalji razvoj oboljenja. I upravo je to inovacija koju donosi nova tehnologija: kontaktna sočiva sa ugrađenim senzorom mogu kontinuirano pratiti vrednosti očnog pritiska tokom 24 sata.

U studiji, naučnici su testirali dejstvo sočiva nazvanih Sensimed Triggerfish na 40 pacijenata starosti od 40 do 89 godina života, lečenih od glaukoma otvorenog ugla. Tokom dve godine, svaki ispitanik je podvrgnut obimnim ispitivanjima oka bar 8 puta u cilju utvrđivanja stepena progresije glaucoma. Na kraju druge godine, kog 20 ispitanika je utvrđeno sporo napredovanje bolesti, dok je kod ostalih 20 ustanovljena forma glaukoma sa brzim napredovanjem. Tokom studije, ispitanicima je naloženo da nose “pametna” sočivo tokom 24 sata, čak i onda kada spavaju. Pomenuta sočiva su izrađena od silikona u koji je ugrađen mikro sensor koji registruje svaku promenu u stepenu ispupčenosti površine sočiva, što je indikator promene vrednosti očnog pritiska. U tom trenutku, električni signal se šalje bežičnoj anteni koja je smeštena u blizini oka, a antenna šalje ovu informaciju portabl rikorderu koji pacijent nosi sa sobom. Informacija o promeni pritiska se zatim šalje lekaru putem  Bluetooth - a.

Istraživači su utvrdili da su pacijenti koji su imali najviše vrednosti zakrivljenja očnog sočiva tokom noći i ukupno veći broj vrednosti u signalnom transferu, predstavljaju upravo grupu sa brzom progresijom glaukoma. 

Prema navodima tima, ova otkrića upućuju na činjenicu da “pametna” sočiva mogu postati pouzdan i efikasan  instrument koji može biti od velike pomoći lekarima prilikom identifikacije brzine buduće progresije oboljenja kod obolelih od glaukoma. Takođe, na ovaj način se može proceniti i efikasnost primenjene terapije, odnosno da li obolelo oko povoljno reaguje na preparat koji je prepisan, dodao je na kraju Dr De Moraes.

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc.spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com