Šest dnevnih navika koje su loše koliko i pušenje

Ne pušite. Uopšte gledano, živite zdravim životom, tako da se i ne brinete u vezi sa nezdravim navikama jer smatrate da za to nemate razloga, zar ne?

Ne prenagljujte! Nova naučna studija je utvrdila postojanje svakodnevnih životnih navika koje mogu biti potencijalno opasne za zdravlje u istoj meri koliko i pušenje – na primer, prekomerno sedenje ili prekomerno konzumiranje hrane tokom dana. Postoje li zaista pouzdane osnove za ovakve tvrdnje naučnika? Autori originalnog članka su analizirali mnoga od pomenutih istraživanja, sa ciljem da pronađu argumente naučnika za pomenutu tvrdnju, i tom prilikom otkrili činjenice koje nedvosmisleno idu u prilog zaključcima sprovedenih istraživanja o štetnosti svakodnevnih životnih navika na koje gotovo da i ne obraćamo pažnju.

Prema pomenutim studijama, šest štetnih navika koje slede će Vas ili izložiti istim zagađivačima koji postoje i u duvanskom dimu, ili mogu dovesti do razvoja malignih bolesti u istoj meri kao i pušenje. Na sreću, sasvim je lako sprečiti njihovo delovanje na zdravlje jednostavnim promenama u životnoj svakodnevici, tako da kada to učinite može da Vam i istinski bude drago što ne pušite ili ste ostvili pušenje.

1) Dugotrajno sedenje tokom dana.  Čak i u slučaju da svakodnevno vežbate, dugotrajno sedenje u kancelariji ili  automobilu je u bliskoj vezi sa nastankom različitih zdravstvenih problema. Prema istraživanjima Centra za rak u Alberti (Kanada), fizička neaktivnost je povezana sa nastankom gotovo 160.000 slučajeva karcinoma dojke, debelog creva, prostate ili pluća svake godine, što čini gotovo dve trećenine od ukupnog broja obolelih od malignih bolesti koje su posledica pušenja.

2) Konzumiranje mesa i sira u velikim količinama. Belančevine životinjskog porekla su bogate supstancom IGF – 1, hormonom rasta koji može da ubrza i rast malignih ćelija. Prema studiji koju su naučnici Univerziteta Južne Kalifornije objavili u časopisu Cell Metabolis, osobe koje konzumiraju hranu bogatu visokim sadražjem životinjskih belančevina su u srednjem životnom dobu izložene četiri puta većem riziku umiranja od malignih bolesti, što je gotovo identičan rizik koji nosi i konzumiranje cigareta.

3) Korišćenje prirodnog gasa za kuvanje. Jedno od istraživanja je pokazalo da gotovo 34% Amerikanaca priprema hranu korišćenjem šporeta na prirodni gas, čime se prilikom svakog pripremanja obroka dodatno izlažu dejstvu ugljenmonksida, azotdioksida i formaldehida, kancerogenim supstancama koje se u visokom procentu nalaze i u duvanskom dimu.

4) Korišćenje rafinisanih ulja za kuvanje. Čak iako se uglavnom hranite u svojoj kući, nećete ostati u potpinosti pošteđeni lošeg dejstva pojedinih vrsta ulja na zdravlje, budući da svako od nas ponekad jede i u restoranima ili, još češće, fast fudu. Istraživanja su pokazala da upravo restorani, i klasični i oni koji pripremaju brzu hranu, najčešće koriste sunokretovo ili ulje od soje, čijim se zagrevanjem oslobađaju aldehidi i policiklični aromatični ugljenohidrati, koji se opet mogu naći i u duvanskom dimu i koji su odgovorni za nastanak zapaljenja disajnih puteva kod pušača.

5) Korišćenje solarijuma. Studija koju je objavio časopis Američke medicinske asocijacije (Journal of the American Medical Association) iznosi podatak da je oko 420.000 slučajeva raka kože u SAD svake godine povezano sa upotrebom solarijuma. Primera radi, pušenje je odgovorno za nastanak oko 226.000 slučajeva raka kože tokom godine, što je gotovo upola manje u poređenju sa sunčanjem u solarijumu.

6) Nedovoljna dužina spavanja. Ova navika će zaista učiniti da budete krhkog zdravlja – hronična neispavanost je okidač za nastanak mnogih poremećaja i oboljenja, kao što su visok krvni pritisak, srčani i moždani udar ili gojaznost. Jedna od sprovedenih studija je pokazala da spavanje kraće od 6 – 7 sati dnevno dovodi do povećanja stope smrtnosti odraslog stanovništva u istoj meri kao i pušenje, dok loš kvalitet i isprekidanost sna mogu prouzrokovati ubrzanje rasta malignih tumora.

priredio: Dejan Živanović, B.Sc.

izvor: http://www.prevention.com/health/unhealthy-lifestyle-habits