TRUVADA - pouzdana i (ne)dostupna zaštita od HIV infekcije

U ne tako davnoj prošlosti, naučnici koji su se bavili HIV problematikom su , za razliku od većine drugih koji su obično skloni tzv. "pronalazačkoj euforiji", spadali u grupu staloženijih i opreznijih istraživača koji su sa skepsom gledali na svako novo otkriće u vezi sa ovom infekcijom. Međutim, rezultati nedavno objavljene studije u vezi sa preparatom za prevenciju HIV infekcije daju puno razloga za promenu ovakvog stava. Studija je sprovedena u San Francisku, SAD, i obuhvatila je više od 600 osoba koje su u visokom riziku za dobijanje HIV infekcije, mahom muških pripadnika gay populacije. Svi ispitanici su u trenutku uključivanja u istraživanje bili zdravi i podvrgnuti su dnevnoj preventivnoj terapiji preparatom "TRUVADA" u cilju postizanja tzv. prevencije pre izlaganja virusu HIV –a (pre-exposure prophylaxis - PrEP). i svi su ostali HIV negativni tokom tridesetomesečnog istraživanja koje je objavljeno u časopisu Clinical Infectious Diseases.

Rukovodilac istraživačkog tima, Dr Džonatan Volk, epidemiolog u Medicinskom centru Kaiser Permanente u San Francisku, opisao je pomenutu studiju  kao prvu koja je objektivno primenljiva u nelaboratorijskim uslovima i koja omogućava prevenciju nastanka HIV infekcije čak i kod osoba koje spaduju u visokorizične grupe". Centrar za prevenciju i kontrolu zaraznih osoba je izjavio da je primena PrEP metode pokazala značajno smanjenje rizika za nastanak HIV infekcije kod gotovo 92% ispitanika koji su kontinuirano uzimali preparat TRUVADA i istovremeno naglasio da je preventivni učinak značajno manji ukoliko se ovaj lek uzima samo povremeno.

Preparat TRUVADA sadrži dve komponente: emtricitabin i tenofovir – moćne antivirotike koji su se i do sad koristili u tretnanu već obolelih osoba. Lek je odobren za upotrebu 2012. godine i ubrzo je među bogatim pripadnicima gay populacije postao poznat kao "tableta za žurke". Iako je od samog početka njegove upotrebe objavljena zvanična preporuka da se koristi isključivo uz istovremenu upotrebu kondoma, u praksi to često nije činjeno, čime je višestruko povećana opasnost od  potencijalnog prenošenja uzročnika ostalih polnih infekcija. Iako nesumnjivo koristan, u poslednje vreme su od strane javnosti upućene brojne kritike na račun ovog preparata zbog činjenice da će TRUVADA još dugo biti dostupna isključivo osobama sa dubljim džepom, s obzirom da cena nije nimalo popularna. Kritičari navode da će ovaj lek samo pogoršati razlike u tretmanu HIV infekcije između siromašnih i bogatih, navodeći da će bogatašima biti još lakše da uživaju u svojim seksualnim bahanalijama, dok će istovremeno mnogim osobama koje budu bile u stvarnoj potrebi za uzimanjem PrEP – a ostati nedostupan.

Preveo: Dejan Živanović, B.Sc.

Izvor: www.washingtonpost.com