Zika virus: nova opasnost za trudnice

Zvaničnici iz četiri latinoameričke i karipske države su upozorili ženski deo populacije da ne planiraju trudnoću zbog zabrinutosti u vezi sa virusom koji izaziva nastanak anomalija u razvoju ploda.

Kolumbija, Ekvador, El Salvador i Jamajka preporučuju odlaganje trudnoće dok se ne sazna nešto više o Zika virusu koji prenose komarci. Preporuka je usledila nakon izveštaja zdravstvenih zvaničnika iz Brazila, koji su saopštili da je broj novorođene dece sa manifestacijama mikrocefalije (urođene anomalije koja se manifestuje malom veličinom glave odojčeta) dostigao brojku od 4.000 od oktobra prošle godine. Brazilsko Ministarstvo zdravlja je dalo izjavu da je 49-oro novorođenčadi sa suspektnom mikrocefalijom već umrlo. U najmanje 5 slučajeva potvrđeno je prisustvo Zika-virusa. Brazil se suočava sa najvećom trenutnom epidemijom Zika virusa od njegovog otkrića, sa najviše novih slučajeva na severoistoku zemlje. Ostali zaraženi su otkriveni na jugoistoku zemlje, u oblastima koje obuhvataju i metropole Rio de žaneiro i Sao Paolo.

U međuvremenu, zdravstvene vlasti SAD su upozorile trudnice da izbegavaju putovanja u više od 20 država u kojima su registrovani slučajevi infekcije Zika virusom. Veza između mikrocefalije i Zika virusa još nije zvanično potvrđena, ali kod manjeg broja preminulih beba obdukcijom je potvrđeno prisustvo pomenutog virusa u mozgu, bez prisustva ijednog drugog potencijalnog uzroka za nastanak mikrocefalije. Američki centri za kontrolu bolesti i zaštitu su izdali upozorenja trudnicama na opasnosti putovanja u određene zemlje prošle nedelje, ali su u petak proširili listu sa još 8 novih zemalja Centralne i Južne Amerike, područja Kariba, Okeanije i Afrike. 

Šta je zapravo Zika virus? Virus Zika nije kontagiozan i uobičaejeno ima odlike slične virusu gripa. Prenose ga komarci iz roda Aedes aegypti, koji takođe prenose i uzročnike žute i denga groznice. Ovaj virus je otkriven u Africi 40-ih godina prošlog veka, mada je u ovom trenutku najviše zastupljen u velikom delu Južne Amerike. Naučnici tvrde da postoji veza između ovog virusa i nastanka mikrocefalije, teškog urođenog deformiteta glave i mozga kod novorođenčadi.. Iako infekcija ovim virusom može dovesti do nastanka groznice i osipa, kod većine odraslih inficiranih osoba ne dolazi do kliničkog ispoljavanja bilo kakvih simptoma. Ono što je veoma važno u ovom trenutku je da lek protiv ovog virusa ne postoji. Jedini način zaštite od Zika virusa je uništavanje legla komaraca u stajaćim vodama i borba protiv uboda ovih dosadnih insekata.

Kolumbijski ministar zdravlja, Alehandro Gaviria takođe je preporučio ženama da odlože trudnoću narednih 8 meseci zbog obaveštavanja o potencijalnim ozbiljnim posledicama infekcije ovim virusom, smatrajući da je to dobar način upravljanja rizikom od rađanja novorođenčadi sa mikrocefalijom, a slične preporuke su izdate i u Ekvadoru, El Salvadoru i Jamajci. Medjutim, organizacije za zaštitu ženskih prava su kritikovale preporuke zbog toga što žene u tim područjima imaju malo mogućnosti izbora. “Vrlo je naivno od strane Vlade da traži od žena odlaganje trudnoće, kao na primer u Kolumbiji, gde je više od 50% trudnoća neplanirano, a i u uslovima u kojima je seksualno nasilje u porastu”, rekla je Monika Roa, predstavnica jedne od organizacija. Veliki porast obolelih od Zika virusa beleži se i u drugim zemljama Latinske Amerike. U Kolumbiji je do sada otkriveno oko 13.500 slučajeva zaraze.

Preveo:  Dejan  Živanović

Izvor: http://www.bbc.com